Świnka morska – jak się nią opiekować?


Świnka morska, a inaczej kawia domowa, jest lubianym zwierzątkiem domowym. Przez swoje małe wymiary może być świetną alternatywą dla tych, dla których niemożliwe jest trzymanie psa lub kota. Świnka morska nie posiada wygórowanych wymagań, w kwestii jedzenia – jest zwierzakiem żywiącym się roślinami, głównie sianem. Pokarm świnki morskiej powinno się wzbogacać warzywami i owocami, na przykład pietruszka, marchew oraz mniszek lekarski. Musimy zagwarantować śwince ciągły dostęp do wody, a także klatkę dla świnki morskiej z podłożem i niezbędnymi akcesoriami.

Mieszkanie dla świnki morskiej.

Dla świnki morskiej możemy kupić standardową klatkę dla gryzoni, którą znajdziemy bezproblemowo w każdym sklepie z akcesoriami dla zwierząt albo w internecie. Klatka dla świnki morskiej nie musi być wysoka, jako że zwierzęta te nie lubią się wspinać. Z tego powodu istotna jest powierzchnia spodu klatki. Spód klatki zwykle jest zrobiony z plastiku, a pręty metalowe. Minimalnym wymiarem klatki jest 80x50x40cm, możemy kupić objętość o większym rozmiarze, szczególnie jeśli zamierzamy hodować w niej więcej świnek.Ważnym jest, by pręty w klatce nie były rozstawione zbyt szeroko, gdyż grozi to utknięciem zwierzaka pomiędzy nimi. Klatkę dla świnki morskiej powinno się wyłożyć ściółką i\oraz dobrać odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miskę.

Ściółka w klatce dla świnki morskiej.

Najczęściej podłożem klatki dla gryzoni są trociny lub granulat. Trociny są tanie i świetnie nadają się jako podłoże klatki. Wadą trocin jest fakt, że pylą oraz wysypują się z klatki. Inną możliwością może być granulat, wykazujący się dobrą chłonnością, jednak bywa znacznie twardszy w stosunku do trocin. Ponadto istnieją maty dla gryzoni, dzięki którym łatwo zadbać o czystość w klatce, jednak ich minusem jest niemożność kopania w ściółce, co gryzonie lubią.

Wyposażenie domku dla świnki morskiej.

Aby umilić klatkę waszej świnki morskiej należy ulokować w środku niezbędne akcesoria, z których najważniejszy jest domek dla świnki morskiej. W ten sposób świnka morska poczuje się bezpieczna, gdyż będzie miała prywatną przestrzeń, do której będzie mogła schować się na odpoczynek lub uspokoić się, gdy na początku przyniesiemy ją do domu.

karma dla kotów https://www.krakvet.pl/chy_m_Koty-29960.html