Stres u kota wiadomości dla właścicieli kotów.


Koty są gatunkiem zwierząt, u których bardzo łatwo jest wywołać stres. Warto więc by opiekun wiedział na jakie sygnały u swojego kota zwracać uwagę.

CZYM JEST I JAK ROZPOZNAĆ STRES U KOTÓW?
Stres jest fizjologiczną odpowiedzią organizmu na sytuacje wywołujące niepokój, czyli stresory. Czasami stres wywołują zmiany, a nasze koty są na nie nadzwyczaj reaktywne. Kot w stresie może mieć skurcze uszu – uszy są skierowane w tył; nadmiernie mruczeć albo wokalizować; ciągle się czyścić; mieć spocone opuszki łap; drżeć; tracić sierść, ocierać się, a także wykazywać nadmierną potrzebę uwagi lub zabawy, lub wręcz przeciwnie – unikać jej i się ukrywać. Spinanie ciała i zmiany w rutynowych czynnościach także powinny zwrócić naszą uwagę. W sytuacjach skrajnego, utrzymującego się stresu koty mogą także wykazywać zachowania autoagresywne i agresywne (np. gryzienie własnego ciała), albo wymiotować bądź dostać biegunki.
Niewątpliwie symptomy tego typu powinny być w pierwszej kolejności skonsultowane z lekarzem weterynarii żeby wykluczyć przyczyny chorobowe.

JAKIE BYWAJĄ POWODY STRESU U KOTA?
Koty nietrudno wpadają w stres. Często właściciel nie zdaje sobie sprawy, że prosta czynność taka jak np. przemeblowanie może wzbudzić u kota niepokój. Na jakie stresory zwierzęta są więc reaktywne? Mogą to być m.in.:
zmiana miejsca zamieszkania – znaczny stres, zwierzęta znaczą mieszkanie jako swoje terytorium
wprowadzenie się nowego lokatora lub innego zwierzęcia
wyjazd właściciela
remont albo przemeblowanie
niska stymulacja – kot się nudzi, niewiele się bawi
samotność
głośne dźwięki
za mało przestrzeni – także obecność innych zwierząt
podróż – koty są domatorami, nie lubią być odciągane od swojego terytorium
zmiany rytmów dobowych
zmiana właściciela
śmierć lub wyprowadzka domownika
uraz
choroba
przemoc
brak miejsca do ukrycia się.
KOT W STRESIE – JAK MU POMÓC?

Jeśli możliwe – najlepiej zlikwidować przyczynę stresu. Zmiany takie jak nowy kot w rodzinie powinniśmy przeprowadzać stopniowo – początkowo oswajając i przyzwyczajając koty do wspólnego przebywania po kilka minut dziennie i powoli wydłużając ten czas. Pomocne mogą być kocie transportery w przeprowadzeniu tego procesu. Jeśli głównym problemem naszego zwierzaka jest nuda, dobrze jest zaopatrzyć się w wystarczającą ilość drapaków i zabawek dla kotów. Bardzo korzystna jest także wspólna zabawa z opiekunem, głaskanie i tulenie się do zwierzaka, a także spokojne mówienie do niego. Kot powinien mieć też zapewnioną kryjówkę, domek, miejsce do ukrycia. Innym pomysłem na ulgę w cierpieniu naszego kota są produkty z feromonami dla kotów, w postaci np. obroży czy spray’u. W sprzedaży dostępne są też produkty z L-teaniną lub L-tryptofanem w formie np. kapsułek czy karm, które mają działanie uspokajające. Warto jednak pamiętać, że są to rozwiązania doraźne np. w przypadku konieczności zawiezienia gdzieś kota.

żwirek dla kota