Kleszcze u psów, jakie środki na kleszcze stosować.


Okres wiosenno-letni to czas wzmożonej aktywności kleszczy. Te maleńkie pasożyty mogą sprawić nie tak maleńkie problemy u naszych psów. Choroby odkleszczowe stanowią duże zagrożenie dla zdrowia i życia psów.

Babeszjoza

Jedną z najbardziej niebezpiecznych chorób odkleszczowych jest babeszjoza. Wywołuje ją transportowany wraz ze śliną kleszcza pierwotniak – Babesia canis. Po zakażeniu rozmnaża się on w erytrocytach psa, doprowadzając do ich rozpadu. W wyniku tego w organizmie zwierzęcia rozwija się wiele objawów takich jak żółtaczka, niewydolność krążeniowo-oddechowa, gorączka i biegunka. Często obserwowany jest także krwiomocz. Terapię należy rozpocząć natychmiast po rozpoznaniu – choroba w krótkim czasie może doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Najlepszą metodą zapobiegania tej chorobie jest zabezpieczenie psa przed kleszczami – jak zatem to najlepiej zrobić?

Jak dobrać skuteczny preparat na kleszcze dla psa?

Na rynku dostępnych jest wiele rozmaitych specyfików, które mają za zadanie ochronić naszego czworonoga przed kleszczami. Jedną z najbardziej powszechnych możliwości jest obroża na kleszcze. Nakłada się ją dodatkowo, oprócz zwykłej obroży. Jest ona nasączona różnymi specyfikami, które są sukcesywnie wypuszczane i mają za zadanie odciągać pasożyty od skóry zwierzęcia. Obroża na kleszcze to bardzo dobre rozwiązanie dla psów ras małych i miniaturowych – obroża chroni przed kleszczami całą powierzchnię skóry. U psów ras dużych i olbrzymich części ciała najbardziej oddalone od szyi, takie jak np. ogon mogą pozostawać bez ochrony, z tego powodu u takich psów warto zastosować także inne środki ochrony przeciwkleszczowej, takie jak tabletki czy krople.
Następną metodą ochrony naszych psów przed kleszczami jest podanie im tabletki- niektóre z dostępnych na rynku preparatów poza działaniem na pasożyty jelitowe, wykazuje także działanie przeciwko pasożytom zewnętrznym, takimi jak pchły i kleszcze. Tabletka wykazuje skuteczność przez kilka tygodni. Nie wszystkie jednak zwierzęta będą chciały zjeść specyfik – można wtedy spróbować podać ją wraz z pożywieniem. jeżeli zwierzę nadal nie będzie chciał skonsumować tabletki to poleca się użycie u niego kropli.
Krople na kleszcze dla psa to preparaty, które wnikają do głębszych warstw skóry i stamtąd są sukcesywnie uwalniane, dając ochronę przed kleszczami nawet na kilka tygodni. Preparaty te są aplikowne dostosowanym dozownikiem na kark czworonoga i pozostawiane do wchłonięcia. Bardzo ważne jest, aby przez pierwsze kilka godzin po aplikacji specyfiku nie głaskać psa, żeby dać czas na to, żeby preparat się wchłonął. Jednym z środków dostępnych na rynku są krople Frontline, które poza kleszczami chronią także przed innymi ektopasożytami – pchłami i wszołami. Dużym walorem tego specyfiku jest to, że może być skutecznie stosowany u szczeniąt oraz ciężarnych suk.

sklep zoologiczny kraków